غیبت محسوس دولتی‌ها در نمایشگاه کتاب/دومین وزیر بالاخره آمد

سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

پس از گذشت چهار روز از شروع به کار سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی، دومین وزیر کابینه هم امروز به نمایشگاه آمد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد خبری و رسانه‌ای سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش امروز شنبه ۱۵ اردیبهشت در مصلای امام خمینی (ره) تهران حضور یافت و با رئیس نمایشگاه کتاب تهران دیدار و گفتگو کرد.

بعد از سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که روز گذشته از نمایشگاه سی و یکم دیدن کرد، بطحایی دومین وزیری است که به این رویداد بزرگ فرهنگی روی خوش نشان می دهد و در محل برگزاری آن حضور می یابد.

خبرنگار مهر امروز از قائم مقام سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران علت غیبت محسوس اعضای هیئت دولت را در نمایشگاه امسال کتاب تهران جویا شد و از امیرمسعود شهرام نیا پرسید: «پس از غیبت رئیس‌جمهور در افتتاحیه نمایشگاه کتاب و حتی حضور نیافتن نماینده‌ای از طرف وی در این مراسم، آیا غیبت وزرا و مسئولان ارشد کابینه در نمایشگاه سوال برانگیز نیست؟» که وی در پاسخ گفت: در مورد غیبت رئیس‌جمهور در مراسم افتتاحیه نمایشگاه، لازم است بگویم که تا دقایق پایانی پیش از شروع مراسم، قرار بر این بود که آقای روحانی به افتتاحیه بیاید اما به یکباره موضوع مهمی برای ایشان به وجود آمد و ما نتوانستیم پذیرای ایشان در آئین‌ افتتاحیه باشیم.

وی از برنامه ریزی برای حضور دکتر روحانی در روزهای باقیمانده از فعالیت نمایشگاه کتاب تهران خبر داد و در مورد غیبت معاون اول وی هم در مراسم افتتاحیه تصریح کرد: آقای جهانگیری هم به خاطر دستوری که مقام معظم رهبری درست در همان ساعات مانده به شروع مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب، برای حضور در یک جلسه مهم به وی ابلاغ کردند، امکان حضور در آئین افتتاحیه را پیدا نکرد.

قائم مقام نمایشگاه با بیان اینکه «البته در همین روزهای گذشته شاهد حضور استانداران، فرمانداران و همچنین معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و برخی دیگر از مسئولان دولتی در نمایشگاه کتاب بوده‌ایم» عنوان کرد: دست کم بنده این برداشت را ندارم که مسئولان دولتی کمتر از دوره‌های قبل در نمایشگاه کتاب حضور پیدا کرده‌اند.

بر اساس گزارش ارسالی از ستاد خبری نمایشگاه کتاب تهران، وزیر آموزش و پرورش در دیدار با محسن جوادی رئیس نمایشگاه کتاب، به ضرورت‌های راه‌اندازی کتابخانه‌ها اشاره کرد و گفت: چند وقت پیش در کمیسیون اجتماعی طرحی آورده بودند مبنی بر اینکه در روستاهای بالای بیست خانوار کتابخانه راه‌اندازی شود اما من بر این باورم که ما به اندازه کافی در روستاهای بالای بیست خانوار، مدرسه داریم بنابراین نیازی به فضای جداگانه برای احداث کتابخانه نیست.

سیدمحمد بطحایی ادامه داد: امیدوار هستیم در این فضای ناجوانمردانه سیاسی که در جهان راه افتاده است، رویدادهای فرهنگی نظیر نمایشگاه کتاب بیشتر شود تا فضا را تلطیف کند و بسیاری از نقشه‌ها را نقش بر آب کند.

رئیس نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران هم در این دیدار با بیان اینکه امسال در دو روز اول با ۳۰ درصد افزایش جمعیت بازدیدکنندگان نسبت به سال گذشته روبه‌رو بودیم، گفت: مصلی نسبت به شهر آفتاب برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران مکان بهتری است؛ چراکه به لحاظ دسترسی‌ها از شرایط مناسب‌تری برخوردار است.

محسن جوادی اضافه کرد: از روز شنبه برخی از دانش‌آموزان مدارس از سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بازدید خواهند کرد.

رئیس سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با بیان اینکه فعالیت‌های خارجی در کشور افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: افزایش این فعالیت‌ها سبب استقبال بیشتر از نمایشگاه کتاب شده است. ما باید تلاش کنیم دوستانی را که داریم، از دست ندهیم.

وی افزود: کشور عربستان سعودی، تونس را در زمینه‌ی ارتباط با ایران تحت فشار گذاشته است اما با این وجود شاهد حضور کشور تونس در نمایشگاه کتاب امسال بودیم.

  • جوادی تاکید کرد: آموزش و پرورش در میزان مطالعه‌ی دانش‌آموزان موثر است؛ به همین دلیل ما طرح‌هایی داریم که مایل هستیم آن‌ها را با وزارت آموزش و پرورش در میان بگذاریم.
  • داریوش رضوانی مدیر کمیته تشریفات سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز در پایان این دیدار تصریح کرد: ایران با بسیاری از کشورهای خارجی ارتباطی مناسب دارد و نشان این امر هم حضور دولتی ۲۵ کشور خارجی در نمایشگاه کتاب امسال است.

خبر دیگر از نمایشگاه کتاب تهران اینکه، عبدالهادی فقهی‌زاده معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌ با حضور در سالن تشریفات نمایشگاه کتاب تهران، گفت: اگر افرادی که کتاب نمی‌خوانند، به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بیایند و برای آشنایی با آثار جدید و غرفه‌های مختلف وقت بگذارند، به کتاب‌خوانی ترغیب می‌شوند.

فقهی‌زاده با اشاره به شعار نمایشگاه امسال که «نه به کتاب نخواندن» است، اظهار کرد: این شعار حاوی پیام بسیار خوبی است و امیدواریم روی افرادی که ماه‌ها می‌گذرد و به سمت کتاب خواندن نمی‌روند، اثرگذار باشد.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌افزود: امیدواریم شعار نمایشگاه کتاب امسال برای افرادی که کتاب نمی‌خوانند هم مشوق خوبی باشد؛ چراکه باید مستمرا کتاب خواند. کتاب خواندن اینگونه نیست که در طول یک سال یا حتی در طول سه ماه تنها یک کتاب بخوانیم. افرادی که اهل کتاب خواندن هستند، باید تلاش کنند بیشتر بخوانند و کسانی هم که رابطه‌ی خوبی با کتاب ندارند، اگر لذت مطالعه را بچشند حتما کتاب‌خوان خواهند شد.

وی با اشاره به اثرگذاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بر کتاب‌خوانی گفت: بدون تردید اگر زمینه‌ی بازدید افرادی را که کتاب نمی‌خوانند فراهم کنیم، این نمایشگاه قطعا در ترویج کتابخوانی اثرگذار خواهد بود.

فقهی‌زاده اضافه کرد: اگر تلاش کنیم با اطلاع‌رسانی و تبلیغات بموقع، پای افرادی که به فرهنگ، خواندن، نوشتن و تولیدات فرهنگی علاقه دارند به نمایشگاه باز شود، نتیجه‌ی خوبی خواهیم گرفت؛ چراکه در این نمایشگاه فضای بسیار مثبتی وجود دارد و آثار متنوع و خوبی در سطوح مختلف در آن ارائه می‌شود.

وی در پایان یادآور شد: اگر زمینه‌ی آشنایی افراد با آثار جدید فراهم شود، تاثیر مثبت نمایشگاه را خواهیم دید.

یادآوری می شود، سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «نه به کتاب نخواندن» از تاریخ ۱۲ تا ۲۲ اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

mehrnews.com/news/4288268

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *