درگذشت محسن سلیمانی و کاهش فروش کتاب در فرانسه

محسن سلیمانی

درگذشت محسن سلیمانی نویسنده و رایزن فرهنگی ایران در صربستان و همچنین کاهش فروش کتاب در فرانسه از جمله خبرهای مهم این هفته در زمینه کتاب و نشر هستند.
خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: گزارش «یک هفته با کتاب» این هفته مانند هفته گذشته حاوی ۱۸ خبر در حوزه کتاب و نشر است. این هفته هم متاسفانه گزارش حاوی یک خبر درگذشت است.

در ادامه گزارش این هفته را مرور می کنیم:

درگذشت محسن سلیمانی در بلگراد

یکی از خبرهای ناراحت کننده این هفته، درگذشت محسن سلیمانی داستان نویس و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در صربستان بود. سلیمانی صبح روز دوشنبه این هفته دچار حمله قلبی شده و درگذشت.

زنده‌یاد سلیمانی پیش از تصدی مسئولیت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در صربستان و همچنین به صورت فوق‌العاده در کشورهای مونته نگرو و مقدونیه، به صورت جدی به عنوان یک نویسنده و مترجم فعالیت می‌کرد. وی که در سال ۱۳۳۸ در تهران به دنیا آمد، فارغ التحصیل ادبیات و زبان انگلیسی از دانشگاه علامه طباطبایی بود و در همین رشته مدرک دکتری گرفت. سلیمانی کار ادبیات را از سال ۱۳۵۹ به طور جدی شروع کرد و در زمینه نقد ادبی، اصول داستان نویسی و آثار داستانی در حدود ۱۰۰ اثر ترجمه کرده یا نوشته است.

تسلیت وزیر ارشاد و وزیر خارجه برای درگذشت سلیمانی

این بخش گزارش، دو خبر درباره درگذشت سلیمانی را در بر می گیرد. در پی درگذشت این چهره فرهنگی، مسئولان مختلفی درگذشت وی را تسلیت گفتند که برای گزارش این هفته، دو خبر تسلیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر امور خارجه را مرور می کنیم. به این ترتیب سید عباس صالحی و محمدجواد ظریف با صدور پیام هایی این واقعه را تسلیت گفتند.

انتشار فراخوان جشنواره شعر فجر

روز شنبه این هفته، دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر ضمن رونمایی از پوستر این دوره، فراخوان دریافت آثار خود را منتشر کرد. بر اساس متن این فراخوان آثار منتشرشده در سه بخش شعر بزرگسال، شعر کودک و درباره شعر در سال ۹۵ از طریق دبیرخانه دوازدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر احصاء و مورد بررسی و داوری قرار می‌گیرد.

انتشار فراخوان اولین جایزه مرادی کرمانی

فراخوان اولین دوره جایزه هوشنگ مرادی کرمانی برای دانش آموزان ابتدایی و متوسطه کشور منتشر شد. این جایزه با هدف کمک به ارتقای آفرینش های ادبی دانش آموزان، با موضوع آزاد برگزار می‌شود و مهلت ارسال آثار به آن، پایان اردیبهشت ۹۷ است.

مشخص شدن محل افتتاحیه و اختتامیه جشنواره شعر فجر

این بخش از گزارش هم، دو خبر دیگر درباره جشنواره شعر فجر را شامل می شود. روز شنبه که خبر انتشار فراخوان جشنواره شعر فجر منتشر شد، خبر دیگری درباره محل برگزاری مراسم افتتاحیه این دوره از جشنواره مذکور نیز منتشر شد. به این ترتیب اعلام شد که محل افتتاحیه در شهر کرمانشاه خواهد بود و مراسم مذکور هم دیشب چهارشنبه ۴ بهمن در کرمانشاه برگزار شد و در این محفل علاوه بر جواد محقق دبیر دوره دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر، محمدعلی بهمنی، پرویز بیگی حبیب‌آبادی، عبدالجبار کاکایی، اسماعیل امینی، علیرضا قزوه، محمود اکرامی‌فر و محمدکاظم کاظمی، به عنوان دبیران ادوار پیشین حضور داشتند.

مراسم اختتامیه این جشنواره اسفندماه برگزار می شود.

اما در خبر دیگری که روز سه شنبه این هفته منتشر شد، اعلام شد که در جلسه‌ای که با حضور محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجید خدابخش، استاندار آذربایجان شرقی، محمد محمدپور، مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، جواد محقق، دبیر علمی دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر و مهدی قزلی، مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان و دبیر اجرایی این جشنواره در دفتر معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد برگزار شد، تبریز به عنوان میزبان اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر معرفی شد.

ارسال بیش از دو هزار اثر به جایزه جهانی کتاب سال

دبیر بیست و پنجمین دوره جایزه جهانی کتاب سال گفت: بیش از ۲ هزار عنوان کتاب به این دوره از جایزه جهانی کتاب سال ارسال شد.

احمدعلی حیدری با اشاره به نحوه گردآوری آثار، گفت: ما این مجموعه آثار را با رجوع به کتابخانه های ملی کشورهای مختلف، نمایندگان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در این کشورها و از طریق اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگران آزاد به دست آورده‌ایم. کتاب‌های ارسالی به بیست و پنجمین دوره جایزه جهانی کتاب سال در حوزه‌های مختلف فقه اسلامی، ادبیات فارسی، تاریخ دین، معماری و هنر، تاریخ و جغرافیا و جامعه‌شناسی، فلسفه، علوم و فنون، گفت وگوهای اسلام و مسیحیت و مطالعات اسلامی هستند.

رقابت ۱۵۰ شهر برای کسب عنوان چهارمین پایتخت کتاب ایران

نخستین جلسه داوری چهارمین دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران در دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی برگزار شد و علی‌اصغر سیدآبادی مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت ارشاد در این جلسه، با اشاره به افزایش آمار شهرهای شرکت‌کننده در چهارمین دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران گفت: سال گذشته ۱۰۱ شهر در این رقابت شرکت کرده بودند، اما امسال ۱۵۰ شهر از ۳۰ استان کشور پرونده‌های خود را به دبیرخانه پایتخت کتاب ارسال کرده‌اند و می‌توان گفت که تمامی استان‌های کشور درگیر پایتخت کتاب هستند.

معرفی نامزدهای جایزه کتاب سال در دو گروه دیگر

شنبه و سه شنبه هفته گذشته، نامزدهای دو بخش دین و هنرِ سی و پنجمین دوره جایزه کتاب سال معرفی شدند. این هفته هم نامزدهای این جایزه در دو بخش «فلسفه و روانشناسی» و «علوم اجتماعی» معرفی شدند. طبق خبری که روز یکشنبه اول بهمن منتشر شد، در گروه «فلسفه و روانشناسی» از مجموع ۲۳۸ اثر راه یافته به مرحله اول داوری سی و پنجمین دوره جایزه کتاب سال، ۱۲ اثر به عنوان نامزدهای این دوره معرفی شدند.

روز سه شنبه هم اعلام شد که ۲۱ اثر در گروه «علوم اجتماعی» به عنوان نامزدهای سی و پنجمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران معرفی شدند.

معرفی برگزیدگان جایزه کتاب سال دفاع مقدس

اختتامیه هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس هم این هفته برگزار شد و برگزیدگان و تقدیری های این دوره از جایزه مذکور در ۱۶ بخش معرفی شدند.

معرفی نامزدهای بخش نوجوان جشنواره غنی‌پور

محمد ناصری دبیر جشنواره شهید غنی‌پور، در خبری که سه شنبه ۳ بهمن منتشر شد، نامزدهای بخش نوجوان هفدهمین جشنواره شهید حبیب غنی‌پور را معرفی کرد. ناصری ۴ اثر را به عنوان نامزدهای بخش نوجوان این جایزه معرفی کرد و داوری این بخش به عهده خسرو باباخانی، حبیب یوسف‌زاده و مصطفی خرامان است.

افتتاح نمایشگاه استانی کتاب در هرمزگان

  1. سیصد و پنجاهمین نمایشگاه استانی کتاب، کار خود را یکشنبه این هفته در هرمزگان آغاز کرد. این نمایشگاه پانزدهمین دوره برگزاری نمایشگاه کتاب در استان هرمزگان است که از اول تا ۷ بهمن ماه در شهر بندرعباس و در محل دائمی نمایشگاه‌های این شهر برپاست. مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با حضور محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد همراه بود.
  2. ۵۷۲ ناشر از سراسر کشور ۸۶ هزار و ۲۲۱ عنوان کتاب را در بخش داخلی و ۱۴ ناشر ۱۲ هزار و ۳۱۵ عنوان کتاب خارجی را در بخش بین‌الملل در معرض دید عموم قرار می‌دهند.

برگزاری گرامیداشت زنده یاد محسن جعفری مذهب

آیین گرامیداشت زنده یاد محسن جعفری مذهب حقیقی و رونمایی از کتاب «میراث حقیقی» به مناسبت سالروز تولد این تاریخ پژوه و ایران شناس عصر روز یکشنبه اول بهمن با حضور مجید غلامی جلیسه، مدیر عامل خانه کتاب، منصور صفت گل، عضو هیئت علمی و دانشیار گروه تاریخ دانشگاه تهران، گودرز رشتیانی، پژوهشگر تاریخ و مدرس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و همچنین اعظم هدایتی همسر زنده‌یاد جعفری مذهب و مجتبی تبریزنیا که کار گردآوری و تدوین مجموعه مقالات را مشترکاً انجام داده‌اند، در سرای اهل قلم در تهران برگزار شد.

چاپ کتاب جدید حدادعادل

روز دوشنبه این هفته خبری درباره چاپ کتاب جدید غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و بنیاد سعدی، توسط انتشارات سخن منتشر شد. این کتاب «حدیث سرو و نیلوفر» نام دارد و مجموعه ۹ مقاله از این محقق را در بر می گیرد که عمدتاً به زبان و ادب فارسی در شبه‌قارّه هند تعلّق دارد.

کاهش فروش کتاب در فرانسه

اولین خبر بین المللی این گزارش مربوط به فرانسه و دومین خبر این بخش هم درباره کشور ترکیه است. طبق خبری که روز سه شنبه این هفته به نقل از فیگارو در مهر منتشر شد، با معرفی پرفروش‌ترین نویسندگان فرانسوی در سال ۲۰۱۷، اعلام شد آمار فروش پرفروش‌ترین نویسنده ۱.۵ میلیون نسخه بوده که در مقایسه با سال ۲۰۱۶ افت داشته است.

در این گزارش نوشته شده بود حتی نویسندگان پرفروش نیز می‌دانند که بحران اقتصادی وجود دارد. این یکی از اصلی‌ترین درس‌هایی است که می‌توان از فهرست پرفروش‌های ادبی و آماری که از فروش کتاب‌های پرخواننده‌ترین نویسندگان فرانسه در سال ۲۰۱۷ به دست می‌آید، دریافت. در حقیقت این فهرست نشان دهنده یک کاهش معنی‌دار در فروش کتاب در فرانسه است.

سخنان رئیس اتحادیه ناشران ترکیه درباره تبادل حق تالیف کتاب

در خبری این هفته ترجمه اش در مهر منتشر شد، تایفور اسن رئیس اتحادیه ناشران و مطبوعات ترکیه در گفتگویی ضمن تاکید بر بر نقش مهم آثار ادبی و فرهنگی در معرفی این کشور به سایر نقاط جهان، به اهمیت سومین همایش ناشران که قرار است ماه مارس در استانبول توسط این اتحادیه برگزار شود، پرداخت.

وی گفت: ما می‌خواهیم ترکیه به جایگاه شایسته خود در زمینه فرهنگی در جهان برسد. سریال‌های ترکیه اخیراً در این زمینه نقش خوبی داشته‌اند، اما برای تکمیل و تقویت این روند به تلاش‌های خود ادامه می‌دهیم. هدف اصلی ما تبدیل استانبول به مرکز اصلی تبادل حق تألیف در جهان است

https://www.mehrnews.com/news/4208650/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *